Aktualności

2016-10-18

Atrakcje okolicy

Wałbrzych z licznymi zamkami i pałacami (Pałac Czettritzów, Pałac Albertich, Pałac w Rusinowej, Pałac Tielscha), a także okolice miasta oraz Góry Sowie i Góry Wałbrzyskie, będące pasmem górskim w Sudetach Środkowych, stały się w ostatnim czasie chętnie odwiedzanymi przez turystów miejscami ze względu na unikatowy charakter, bogactwo zabytków architektury i zróżnicowanej przyrody oraz ukrytych wielu tajemnic.

Wysokość Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich waha się od ok. 600 m n.p.m do ok. 1000 m n.p.m. Pasma te zostały wypiętrzone w trzeciorzędzie. Górskie grzbiety porozdzielane są malowniczymi dolinami potoków, a liczne skały i jaskinie urozmaicają krajobraz. Do tej pory w tej okolicy wydobywa się wiele kruszców i minerałów, m. in. rudy metali i kamienie półszlachetne.

Do najbardziej znanych atrakcji turystycznych tych okolic można zaliczyć: Muzeum Porcelany, Uzdrowisko Szczawno Zdrój, Podziemia Zamku Książ, Kompleks Sztolni Walimskich, Palmiarnię, Kolorowe Jeziorka, Uzdrowisko Jedlina Zdrój, Zamek Grodno. Na szczególną uwagę zasługują muzea powstałe w nieczynnych już kopalniach, np. Stara Kopalnia w Wałbrzychu i Szyb Witold w Boguszowie-Gorcach, gdyż pomimo utraty swej pierwotnej funkcji, nadal stanowią ważny element otoczenia, tym razem pełniący funkcje dydaktyczne.

Szczegółowe informacje o atrakcjach okolicy można znaleźć na stronie Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Wałbrzychu.


Fot. 1. Muzeum Porcelany


Fot. 2. Uzdrowisko Szczawno Zdrój


Fot. 3. Podziemia Zamku Książ


Fot. 4. Palmiarnia


Fot. 5. Stara Kopalnia w Wałbrzychu


Fot. 6. Szyb Witold w Boguszowie-Gorcach


Fot. 7. Góry Sowie


Fot. 8. Góry Wałbrzyskie


Fot. 9. Uzdrowisko Jedlina Zdrój


Fot. 10. Zamek Grodno


Fot. 11. Pałac Czettritzów


Fot. 12. Pałac Albertich


Fot. 13. Kolorowe Jeziorka